Причини апатії. Як боротися

Що робити, якщо відчуваєте апатію, виснаження, брак сил?
Апатія — це відсутність почуттів, емоцій, інтересу чи стурбованості щодо чого-небудь. Це стан байдужості або зниження різних емоцій. Часто апатія передує депресії, тому важливо знати, як боротися та знайти причини апатії.

Навесні стан апатії проявляється частіше ніж в іншу пору року. Здавалось, природа прокидається, енергії має бути більше, а все навпаки.

причини апатії

Важливо знати причини апатії, аби розібратись з питанням.
Переведення годинника для багатьох є стресом і ми банально недосипаємо. Пізно лягаємо, а встаємо раніше. Тож перш за все важливо налагодити режим сну та відпочинку. Ми мало відпочиваємо, або робимо це неякісно. Переглядаємо стрічку новин або зависаємо в соцсітях. Краще вийти на прогулянку, почитати книгу або зайнятись спортом.

Корисні поради, які допоможуть налагодити здоровий сон:

Лягати спати сьогодні, а не завтра,

За три години до сну перестати їсти,

За дві години до сну не займатися напруженою розумовою діяльністю,

За годину до сну відкласти гаджети. Світло екрану та мерехтіння картинок збуджують наш мозок і стає важко заснути і розслабитись.

Перед сном прийняти теплий душ, лягати спати в добре провітреному приміщенні при комфортній температурі.

як налагодити здоровий сон
причини апатії
Активний та пасивний відпочинок мають бути в балансі

Гіподинамія та малорухливий спосіб життя часто призводять до застійних явищ, проблем з хребтом та втратою фізичної форми. І вже важко заставити себе рухатися, бути активним та енергійним. Якщо набрали вагу, почніть з легкої йоги або плавання, регулярно гуляйте в парку в прискореному темпі.

Також причиною апатії може стати брак вітамінів і мінералів. За зиму наш організм виснажується, ми мало буваємо на сонці, вживаємо недостатньо фруктів та овочів. Тож, перегляньте свій раціон, додайте більше зелені, цитрусових, риби, горішків та зернових. Здайте аналізи та за потреби додайте необхідні вітаміни та мінерали. Не забувайте достатньо пити чистої води.

Стан апатії та депресії можуть викликати проблеми із щитовидкою, гормональні збої. Тож раджу перевірити в якому стані знаходиться цей важливий орган та пройти обстеження.

Ще однією з причин поганого самопочуття може стати професійне вигоряння

Якщо ви займаєтеся нелюбимою роботою, або весь час переживаєте, що щось зробили не так, забагато працюєте, маєте роботу, яка пов’язана з максимальною концентрацією уваги, вас теж може накрити апатія та виснаження. Тут важливо задати собі питання, що я можу зробити, аби покращити ситуацію? Можливо навіть прийдеться змінити роботу чи перейти на інший графік, взяти відпустку або провести вихідні на природі.

вихідні на природі

Ви також можете відчувати апатію, коли втратили щось важливе для вас. Розрив стосунків, втрата житла, переїзд и іншу країну, зміни в стані здоров’я все це може бути причиною втрату інтересу до життя, апатії та відчуження. Важливо знайти ресурси для відновлення сил та енергії, на зависати на тривалий час в стані горювання за втраченим.

Отже, ми розібрали основні причини апатії та дізналися як боротися. Відомо, що стан апатії може перейти в депресію, якщо вчасно не прийняти важливі міри.
Якщо ви чи ваша близька людина втрачає інтерес до того, що її цікавило раніше, треба щось змінювати. Зробіть самі прості кроки самостійно. Якщо не допоможе, запишіться на онлайн консультацію, аби повернути собі всі фарби життя, бо воно того варте.

Як підвищити самооцінку? Самооцінка і самоцінність

На консультаціях частий запрос — як підвищити самооцінку. Самооцінка та самоцінність – два поняття, пов’язаних одне з одним, але вони мають різний зміст.

як підвищити самооцінку?

Самоцінність це фундамент, на якому будується здорова особистість. Кожна людина цінна сама по собі апріорі, бо вона є унікальною, має особливі здібності, таланти, темперамент, характер, енергетику, фігуру та риси обличчя. Усвідомлення своєї унікальності та неповторності можуть суттєво покращити якість життя, підняти самооцінку та покращити ставлення до себе.

Люди з високою самоцінністю зазвичай почуваються цінними і важливими, вони впевнені у своїх силах і здібностях, а також мають позитивне ставлення до себе та свого життя. Люди з низькою самоцінністю можуть почуватися недооціненими, невпевненими та безпорадними, зазвичай вони зневажають свої досягнення та незадоволені зовнішністю.

Самооцінка — це здатність оцінювати свої сильні та слабкі сторони, свої досягнення та помилки, а також загальну цінність своєї особистості. Якщо людина задає собі питання — як підвищити самооцінку, варто спочатку розібратися якою вона буває.

самооцінка


Самооцінка буває адекватною, завищеною та заниженою.
Адекватна самооцінка дозволяє людині почуватися впевнено та ефективно у різних сферах життя, водночас людина хоче вдосконалюватись та адекватно сприймає свої досягнення. Людина чітко знає, що вона гідна любові, поваги, розвивається, ставить собі цілі і сягає їх, вміє віддавати і приймати, бути в балансі, усвідомлює свої недоліки і переваги, як у зовнішності, так і у цілому.

Занижена самооцінка може призводити до почуття невпевненості, нерішучості, страху провалу, депресії та тривоги. Занижена СА відбирає нашу енергію, не дає розвиватися. Людині важко презентувати себе, часто є проблеми зі спілкуванням, із протилежною статтю, хворобливе переживання будь-яких невдач. Такій людині притаманні самозвинувачення, установки “я у всьому винна”, “я не гідна”, “не вмію приймати”, установка – “кохання потрібно заслужити”.

Завищена самооцінка часто приводить до проблем у спілкуванні та в стосунках. Така людина живе ілюзіями, дивиться на всіх зверху вниз, вважає, що їй усі повинні, не сприймає критику, не здатна віддавати, має мало друзів але може досягти успіхів в кар’єрі чи бізнесі.

Самооцінка формується в результаті досвіду, взаємодії з навколишнім світом та іншими людьми, а також у результаті внутрішнього діалогу із самим собою. Це означає, що самооцінка може змінюватись в залежності від ситуацій та життєвих обставин. Курс терапії також може суттєво покращити самооцінку та повернути почуття власної цінності.

Що впливає на самооцінку:
Батьківські установки,
Думка оточуючих,
Порівняння себе з іншими,
Незадоволеність зовнішністю,
Незавершені справи,
Відсутність цілей та чіткого плану дій,
Погане самопочуття та стан здоров’я.

Як правило, формування високої самооцінки починається з раннього дитинства, коли діти отримують позитивні оцінки та похвали від своїх батьків та оточуючих. Однак, висока самооцінка не означає, що людина не може зазнавати невдач або помилятися. Важливо вміти приймати себе та свої недосконалості, а також знаходити способи вчитися на своїх помилках.

Зазвичай, люди порівнюють себе з іншими та відчувають дискомфорт від того, що не досягли якихось висот чи регалій. Багато дівчат та жінок порівнюють себе із моделями та постійно прагнуть змінити свої риси обличчя чи фігуру, приводячи себе до умовного ідеалу, хоч насправді часто втрачають свою унікальність та оригінальність.

самооцінка і самоцінність
Як підвищити самооцінку?
Як підвищити самооцінку?

Як підвищити самооцінку?

Психологи радять порівнювати свої власні досягнення сьогодні з минулими. Це дійсно гарний метод підняти свою самооцінку. Що ще може допомогти?
Ведення щоденника успіху,
Прийняття власних емоцій та почуттів,
Дозвіл собі робити помилки та пробачати за якісь поступки,
Цінувати та хвалити себе за досягнення,
Говорити собі – я ок! молодець! я хороша (хороший), я це зробила(зробив).
Вести здоровий спосіб життя.
Мати цілі та прямувати до них.

Інколи достатньо перестати зависати в соцсітях, спостерігаючи за яскравим життям зірок та блогерів, а дійсно зосередитися на своєму власному житті та досягненнях, роблячи маленькі кроки до своєї мети кожний день.

Важливо завершувати свої справи, відмовлятися від цілей, які вас обтяжують, не є для вас цінними. Незавершені справи відбирають багато енергії та створюють почуття неуспішності, невпевненості в собі.

Самооцінка та самоцінність є важливими аспектами психологічного здоров’я людини і можуть впливати на її поведінку, відносини з іншими людьми та загальну якість життя. Критерії самооцінки встановлює сама людина. І ці критерії можуть змінюватись.

Якщо відчуваєте низьку самооцінку, вам важко прийняти свою цінність, ви залежні від думки інших чи постійно чекаєте на визнання, прийняття, запрошую на онлайн консультації. Разом розберемо вашу ситуацію та прийдемо до покращення якості життя.

Як підвищити стресостійкість

Вже рік, як ми проживаємо страшні події, пов’язані із вторгненням та агресією. У багатьох українців накопилось багато втоми та стресу, іноді здається, що сил майже немає. Важливим є пітання як підвищити стресостійкість, аби вистояти та мати змогу допомагати іншим.

Стресостійкість — це здатність людини витримувати стрес без особливих шкідливих наслідків для власного здоров’я, оточуючих та професійної діяльності. Стресостійкі люди нормально реагують на зміни, беруть відповідальність за своє життя та цікавляться тим, що відбувається навколо.
Як підвищити стресостійкість:

Як підвищити стресостійкість:

 • Сприймайте невдачі як новий досвід, робіть висновки та вмійте налагоджувати хороші стосунки з людьми;
 • Вчиться розрізняти що ви можете контролювати, а що ні;
 • Намагайтеся уникати вигоряння, встановлюючи кордони в особистому та професійному середовищі;
 • Сприймайте з гумором деякі ситуації, не робіть трагедії з того, де її нема;
 • З’ясуйте свої пріоритети і спрямуйте зусилля на їх реалізацію;
 • Намагайтеся проводити більше часу з близькими людьми;
 • Сформуйте здорові звички: щодня робіть зарядку, дотримуйтеся режиму сну й опануйте техніки релаксації.

Вправи, які допоможуть підвищити стресостійкість:

Основний принцип роботи з тілом – розслаблення через напругу. Окрім цього, після кожної вправи треба відстежувати, як змінюються тілесні відчуття. Можна зробити кілька вправ, що допоможуть скинути напруження.

 • Шарф чи полотенце натягніть до максимальної напруги, потім киньте на підлогу та спостерігайте, як руки почнуть підійматися самі.
 • Обійміть себе й почніть стискатися до центру, напружуючи все тіло: обличчя, плечі, руки, грудну клітку, живіт, таз, ноги. Треба, щоби все тіло було напружене до максимуму. З видихом – відпустить.
 • Наступний крок – розтягування: витягніть руки по діагоналі з ногами, як «зірка», і максимально тягніться за пальцями рук, маківкою, ногами. Розтягуватися треба аж до напруги.
 • розслабте шелепу та будьте в такому стані близько хвилини. Окремі частини тіла мають теж розслабитися.

Не ігноруйте проблеми! Якщо відчуваєте, що не можете впоратись самостійно, звертайтесь за он-лайн консультацією.

Аб’юз у стосунках. Що робити?

Стосунки – важлива частина життя кожної людини. Саме ця сфера часто є причиною того, що людина відчуває себе нещасною, страждає та втрачає життєві сили. Аб’юз у стосунках часто приводить людину в кабінет психолога.

Аб’юз у стосунках

Тож якими бувають стосунки? Здоровими, які надихають, залежними, які маскуються під кохання та любов, а на справді є хворобливими. Стосунки, в яких присутній аб’юз, психологічне чи фізичне насилля. Стосунки, де одна людина використовує іншу в своїх корисних цілях. Наприклад, позичає гроші і не повертає, при цьому може вас звинувачувати у жадібності чи поводити себе так, що ви відчуваєте себе винною (винним).

Тож пропоную задати собі чесні питання на тему стосунків, аби усвідомити, чи у вас все добре в цьому питанні, чи треба щось змінювати.

Навіть в здорових стосунках буває багато труднощів, з якими партнерам приходиться стикатися. Так трапляється, коли пара проходить життєві кризи. Це нормально. Важливо знати, які стосунки є здоровими, а які ні.

Стосунки в яких є фізичне насилля однозначно не є нормальними. Якщо ви й досі в таких відносинах, подумайте що вас в них тримає. І чи це дійсно вартує того, аби ризикувати життям. Адже людина, яка хоч раз здійснила фізичне насилля, може це повторити в більш жорсткій формі.

Пропоную зупинитися на темі психологічного насилля в стосунках

Аб’юз у стосунках може набувати різні форми:

— нав’язливі перевірки та контроль за поведінкою партнера;

— постійна критика, цькування або конфронтація;

— газлайтинг: “Не вигадуй! Я цього не говорив. Цього не було.
То твої фантазії. Ти брешеш, я цього не робила, тощо”;

— заборона на контакти з друзями або родичами, спроби ізолювати людину,
скандали на цю тему;

ревнощі

— ревнощі, постійні звинувачення у зраді;

— використання людини у своїх цілях без її згоди;

— спроби насадити почуття провини, присоромити;

— погрози розірвати відносини, за умови чогось не робити чи не погоджуватись;

— вербальні образи, підвищений тон в розмовах;

— гра в мовчанку аби змусити людину визнати провину.

Якщо ваш партнер поводить себе так, що ви весь час відчуваєте, що зробили щось не те, або винні, або чимось образили партнера, бо вся його поведінка вказує на це, скоріше за все це він (або вона) вас провокує так себе почувати.

Якщо на ваші прохання поговорити, прояснити, що сталося, він(вона) віддаляється, не йде на контакт, а ви місця собі не знаходите, думаючи про те, що щось не те зробили чи сказали, скоріш за все ви потрапили на гачок аб’юзера. Нічого доброго від таких стосунків очікувати не треба. Після періоду поблажливого ставлення до вас, знов настане хвиля психологічного тиску, яка може привести вас до відчаю.

Аб’юз у стосунках. Що робити, якщо ви потрапили в такі сценарії?

Не звинувачувати себе, що це дійсно ви винні і вам треба виправлятися, якщо факти говорять інакше.

Не очікувати, що ваш партнер раптом зміниться, зрозуміє ваші потреби або вибачиться. Таким чином ви звільнитеся від ілюзій, що треба ще потерпіти і все якось налагодиться.

Встановити чіткі границі в спілкуванні. Дати зрозуміти, що така поведінка для вас неприйнятна, що ви не дозволяєте цій людині провокувати вас і робити крайньою в усьому. Адже з іншими людьми ви можете налагодити нормальні відносини. Тож з вами все ок.Будьте до себе дуже уважними. Якщо відчули, що знов над вами знущаються психологічно, дистанціюйтеся від цієї люди, дайте собі більше ресурсу. Пройдіться парком, зустріньтеся з друзями, похваліть себе, що витримали і не піддалися тиску.

Якщо ви заплутались у своїх стосунках, не розумієте, що відбувається, відчуваєте образу, роздратування або депресію, не залишайтеся наодинці із цією проблемою. Звертайтеся за психологічною допомогою. Можливо ви проходите кризовий період в стосунках, а може просто не хочете відкривати очі та помічати, що не все гаразд в вашому королівстві.

Практика колесо життєвого балансу

В кінці року пропоную зробити коучингову практику колесо життєвого балансу, яка дозволяє зрозуміти які сфери життя наповнюються життєвою енергією, а які залишаються менш реалізованими.

Для роботи Вам знадобляться: аркуш паперу, кольорові олівці чи фломастери, десь година часу.
У центрі аркуша намалюйте коло та розділити його на 8 секторів, як піцу. Розподіліть від 0 до 10 життєві сили та ступінь реалізації у кожній із сфер, де 0 – незадоволеність сферою життя, 10 – повна реалізація.

Сфери для розгляду:

 • Сім’я
 • Здоров’я
 • Фінанси
 • Саморозвиток
 • Стосунки
 • Хобі, відпочинок
 • Кар’єра, робота
 • Побут, комфорт

У вас можуть бути свої назви секторів, наприклад сектор спорт чи навчання, друзі або щось інше, чим наповнене ваше життя.

Після того, як Ви намалювали колесо, заповніть кожний сектор кольором по відчуттях від 1 до 10. На малюнку приклад заповненого кольором колеса. Щоб колесо оберталось, рухалось, добре було б, щоб воно мало форму кола. Якщо деякі сектора провисають, це означає, що там мало вашої енергії чи реалізації.

Задайте собі питання:

Куди варто направити фокус уваги?
Зміни в якому одному сегменті максимально позначаться на якості життя?
Які це мають бути зміни?
Коли ці зміни відбудуться, як виглядатиме Ваше колесо?
Позначте пунктиром нові значення.
Проаналізуйте, що побачили.
Як ці знання допоможуть вам у майбутньому?

Якісний аналіз сфер життя показує нам, що і чому ми упускаємо, і в результаті дозволяє поміняти стратегію, якщо нас не влаштовують результати. Почнемо з сектору Здоров’я. Оцініть стан від 0 до 10.

Питання на допомогу:
Як багато у мене було енергії протягом року?
Чи відчувала я себе в загоні, чи мені вистачало енергії на всі мої бажання та цілі?
Наскільки добре я спала та висипалася, наскільки легко було вставати? Чи хворіла? Якщо так, то як швидко одужувала?
Чи достатньо займалася фізичною активністю?
Чи достатньо приділила час розслабленню, перезавантаженню та глибокому відпочинку?
Наскільки різноманітно та повноцінно харчувалася?
Чи забезпечує мій спосіб життя активне довголіття?
Як добре я дбала про своє ментальне та емоційне здоров’я?

Чи дотримувалася я психічної гігієни?
Створіть для себе список дій, правил, які ви хочете виконувати в наступному році, аби покращити своє самопочуття, відчувати себе енергійною та здоровою.

Далі розберемо сектора стосунки та сім’я. В когось все добре в сім’ї, але нема стосунків, в когось чудові стосунки, але в сім’ї проблеми. А в когось це може бути один спільний сектор.

Оцініть за 10-бальною шкалою сектор стосунки:

Наскільки ви задоволені рівнем пристрасті у ваших стосунках?
Наскільки вам комфортно разом у побутових питаннях?
Наскільки близький ваш емоційна зв’язок?
Наскільки вам цікаво з вашим партнером?
Наскільки сходяться ваші цілі та цінності?
Чи ви розвиваєтесь поруч з вашим партнером чи навпаки?

Також оцініть сектор сім’я:

Чи у вас присутній емоційний зв’язок?
Чи є довірливі, теплі стосунки?
Чи підтримуєте один одного?
Чи є взаємоповага, прийняття та розуміння?
Чи спілкуєтесь в сімейному колі хоча б віртуально?
Чи підтримуєте традиції, разом святкуєте сімейні свята (за можливості)?

Задайте собі питання, як я можу покращити ситуацію в цих секторах?

Аналізуємо далі колесо життєвого балансу і надамо увагу секторам робота та фінанси.

Оцініть, від 0 до 10:

 • Наскільки ви відчуваєте себе реалізованою в роботі?
 • Наскільки за цей рік ви просунулися у своїй майстерності?
 • Наскільки вам цікаво те, чим ви займаєтесь?
 • Наскільки вам приємні люди, з якими ви працюєте?
 • Наскільки ви задоволені своїм доходом?
 • Чи маєте додатковий дохід чи прибуток?
 • Чи вміло розподіляєте кошти?
 • Чи маєте грошову подушку безпеки?
 • Чи плануєте свій дохід?

Поміркуйте, що ви можете змінити, покращити в цих секторах?

Нам залишилось проаналізувати три сектора – саморозвиток, яскравість життя та побут або житлові умови.

Тож, питання по сектору саморозвиток:

 • Чи вважаю я себе людиною, яка розвивається як особистість?
 • Чи в мене є зміни та досягнення в тих сферах, які мені цікаві?
 • Чи я цікавлюсь новинками, добре розбираюсь в сучасних гаджетах, слідкую за модою і таке інше.
 • Чи достатньо читаю, чи легко знаходжу в інтернеті те, про що хочу дізнатись?

Яскравість життя:

 • Чи можна назвати моє життя яскравим та насиченим?
 • Чи моє оточення мене надихає?
 • Чи маю друзів? — Чи буваю в цікавих місцях?
 • Як проводжу свій вільний час?
 • Чи маю хоббі, улюблену справу?
 • Чи займаюсь спортом, танцями?
 • Чи присутня музика в моєму житті?

Ви можете продовжити самі список питань та відчути, в якому напрямку діяти, аби ваше життя стало яскравим та наповненим.

Сьогодні підведемо підсумки та проаналізуємо сектор житлові умови та побут.

Напевно для багатьох українців сьогодні це болюча тема. Тому просто оцініть по 10-ти бальній шкалі свої житлові умови. І загадайте в наступному році їх суттєво покращити. Віримо, що в Новому році всі наші бажання здійсняться. Також запитайте себе, що ви можете зробити вже сьогодні, аби покращити свій побут.

Практика колесо життєвого балансу є дуже потужною, коучі рекомендують повторювати її раз на пів-року. А вже зараз погляньте ще раз на вашу схему і подумайте, який найлегший перший крок ви можете зробити, щоб прийти до бажаного вигляду колеса? Які ще кроки ви можете зробити, не відкладаючи на потім? Розробіть план дій.

Я бажаю вам гармонії та балансу в всіх сферах життя. Та якщо зараз ваше колесо зовсім далеке від ідеальної форми, не варто сумувати, адже незабаром Новий рік і нові перспективи. Сподіваюсь, ви скористались порадами, як обрати подарунки до Нового року.

Пропишіть нові цілі на рік, керуючись тим, якої мети ви хочете досягти в кожній сфері життя. Щойно ви почнете досягати ці цілі, колесо життя почне набирати обертів, що дозволить вам ставити мету все вище.

Как найти свою вторую половинку?

как найти свою вторую половинку?

Как найти свою вторую половинку? Обычно мы хотим найти партнера, который сможет восполнить дефицит качеств и состояний, которых нам не хватает. Мы ищем идеального партнера, чтобы был и умным, и красивым, и с хорошей фигурой и зарабатывал достойно.


Часто наши потребности не совпадают с потребностями партнера. Именно поэтому не стоит предъявлять завышенных требований к избраннику, а нужно понять, что это будет живой человек со своими достоинствами и недостатками, который тоже ищет любви и принятия его таким, какой он есть.

Важно в своем воображении визуализировать того человека, которого вы хотите видеть рядом. Максимально подробно представьте себе, как вы хотите себя чувствовать, что ощущать, как будете общаться, куда отправитесь путешествовать.

Чем детальнее вы это представите, тем больше шансов встретить именно того человека. Например, вы хотите, чтобы о вас заботились или восхищались, или мечтаете о романтике: походах и приключениях. А может, вам хочется дорогих подарков и внимания. Подумайте, какие качества характера вам хочется видеть в своем партнере, чтобы он мог удовлетворить ваши желания.

Тут важно понимать, что все положительные качества редко сочетаются в одном человеке. И в каждом из нас есть и условно хорошие и не очень качества. Подумайте, что стоит за каждым качеством, которого вы ждете в избраннике.

Очень важно, чтобы те качества характера, которые вам категорически не подходят, не шли в комплекте с теми качествами, которые вы выделили, как основные положительные. Если вы хотите, чтобы ваш партнер был максимально честным и открытым, будьте готовы к тому, что он поделится вашими личными секретами с друзьями.

Если вы видите вашего избранника очень добрым, готовым всем помогать, можно предположить, что он будет помогать всем, а вам останется не так много его внимания. Ему просто будет неудобно отказать кому-то, а вы же своя, вы его поймете. Красавчики, одетые с иголочки, часто бывают нарциссами. Этот список можно продолжать. Тут важно, чтобы ваши пазлики сошлись, то есть те качества, которые есть в вашем партнере не раздражали вас, и ваши шипы и колючки не кололи вторую половинку.

Одна моя знакомая развелась с супругом, с которым прожила вместе больше 20 лет, так как его увлечение спортом всегда было для него на первом месте, а семья и жена где-то на заднем плане. Хотя изначально ее привлекала именно его целеустремленность, здоровый образ жизни и прекрасная фигура. Но эти качества шли в наборе с эгоизмом и зацикленностью на себе.

Если вы терпеть не можете разбросанные вещи, а ваш партнер не отличается аккуратностью, то хоть он и умен, и остроумен и зарабатывает не плохо, а долгосрочные отношения вряд ли получится построить.


Когда вы думаете о том, как найти свою вторую половинку, определите, что для вас важнее? Горячий темперамент и возможность измен в придачу или спокойный, рассудительный человек, с которым, возможно, будет скучно. Романтик или прагматичный человек, который любит основательность и планирует свою жизнь на перед? Творческий человек или крутой бизнесмен — человек действий и достижений? А теперь постарайтесь мысленно оказаться рядом с таким человеком.

Представьте себе эту картинку максимально реально —  так, чтобы до малейших деталей вам было понятно, какого человека вам хочется видеть рядом, в каком состоянии хотите быть, какие чувства испытывать.

близость

Важно не зацикливаться на одном вашем знакомом, который, возможно, подходит под желаемый образ. Не ограничивайте себя одним этим человеком, особенно, если у него уже есть отношения. Знакомьтесь с новыми людьми, будьте открытой и естественной. Как найти свою вторую половинку? Общайтесь, встречайтесь, проявляйте интерес к людям. Расширяйте свои рамки, выходите в свет, на концерт, на фестиваль, в гости, в спортзал. У вас появится больше шансов встретить свою половинку, создать счастливые отношения.

Если вы почувствуете интерес, если вам захочется видеться снова и снова, значит это именно он – герой вашего романа. Желаю вам обязательно встретить свою половинку и жду на своих консультациях тех, кому сложно расширять собственные ограничения: мечтать, знакомиться и принимать свои чувства и потребность в любви и признании.

Як колір впливає на стан людини

Кольоротерапія — наука про те, як колір впливає на стан людини. Пропоную ближче познайомитися з основними кольорами та дізнатися про те, як за допомогою кольорів можна корегувати свій стан.

Червоний колір

червоний колір
червоний колір

У слов’янських народів колір сонця та вогню, що оберігає від злих сил. Він створює відчуття тепла, радості, свята, активує почуття та емоції.

Колір гарячого полум’я та червоної крові. Він цілком захоплює увагу. Це колір достатку, червоних маків та троянд, соковитого кавуна, гранату та стиглих ягід. Червоний колір, колір дій – вираз життєвої сили та збудження.

Атрибут Марса та Бога війни. Це сильне джерело енергії. Уособлює любов, ненависть і пристрасть. Йому властива максимальність у прояві почуттів. Гнів до люті та любов до божевілля. Насичений червоний уособлює активний чоловічий початок. У світлих рожевих відтінках стає романтичним, жіночним та чуттєвим.

Існує маса відтінків червоного від гарячих червоних до холодних пурпурових та рожевих. Залежно від того, який відтінок додано — жовтий або синій.

Це найбільш виразний та яскравий колір. Він активно впливає весь організм. Відповідає за першу енергетичну чакру. Тобто є основою, Муладхара – коренева чакра в області хрестця, яка пов’язана з кістковою системою людини і там, де ми найбільше стикаємося із зовнішнім світом.

Цей колір здатен підвищувати тиск і температуру тіла, покращувати динамічність та активність. Червоний важко не помітити. Червоний в інтер’єрі слід використовувати продумано.

Якщо ви хочете, щоб на вас звернули увагу — надягніть вбрання червоного кольору або підберіть відповідний тон червоної помади.

Помаранчевий колір

помаранчовий колір
помаранчовий колір

Помаранчевий – змішання жовтого та червоного кольорів. Помаранчевий створює відчуття радості, благополуччя та веселощів. Стимулює імунну систему, дозволяє вийти з депресії та апатії. Посилює апетит. Це колір задоволення та сексуальності. Він відповідає за товариськість і статевий потяг. Помаранчевий підвищує життєву активність і допомагає позбутися страхів. Відповідає другій чакрі – свадхістані, яка розташована внизу живота, та в області статевих органів.

Отримання насолоди через спілкування з іншими людьми також через секс і хобі. Налагодити стосунки з іншими людьми, особисте життя, знайти улюблену справу та хобі.

Це дуже смачний колір: помаранчеві апельсини, мандарини, хурма, абрикоси, морква та гарбуз. Помаранчевий бадьорить, привертає увагу і тішить. Але надлишок помаранчевого може дратувати. На сході помаранчевий колір одягу зустрічається дуже часто. У Тибеті, Монголії, Індокитаю він у великій пошані. Помаранчевий колір люблять активні та цілеспрямовані люди.

Приглушені відтінки – теракотові, персикові надають комфорту та затишку. Вважається за колір творчості. Він пряний та екзотичний. Створює відчуття радісного збудження та надихає на заняття творчістю.

Жовтий колір

жовтий колір
жовтий колір

Жовтий – це колір сонця, тому радує, вселяє надію та оптимізм. У природі жовтий поширений.
В жовтого багато відтінків — від яскраво жовтого до холодного лимонного. У його відтінки пофарбовані осіннє листя та комахи, це колір багатьох квітів та фруктів: соняшник та кукурудза, лимони та банани, стигла пшениця. Жовтий — колір радості, багатства, гостинності та достатку. Це також колір золота, він благородний та священний в багатьох релігіях.

Пропоную протягом дня фотографувати предмети жовтого кольору. Адже жовтий має властивість піднімати рівень енергії, активізує роботу мозку. Жовтий асоціюють із оптимізмом. Цей колір вивільняє життєдайні сили організму —  усуває смуток та гасить депресію. Надає потужне комплексне вплив на тіло. Тонізує та очищує, гармонізує енергетику, стимулює нервову систему, активізує діяльність мозку та сприяє концентрації уваги.
Жовтий відповідає Маніпурі, яка розташована в області сонячного сплетіння.

Відображає фінансову сторону людини, владу та вольові якості. Це дуже чистий колір. Це колір пошани та шляхетності, радості та тепла, свободи та розкутості.

Зелений колір

зелений колір
зелений колір

Продовжимо занурення у кольоротерапію, науку, яка досліджує, як колір впливає на стан людини. Зелений — переважаючий колір планети, колір гармонії та життя, який походить від злиття двох початків – жовтого та синього. Зелений асоціюють із молодістю свіжістю та зростанням.

Ніжні салатові, соковиті та яскраві кольори листя та трави, спокійні кольори хвої та моху. Рослинне життя пов’язане з весняним відродженням природи, з воскресінням.

Зелений життєстверджуючий, спокійний і стабільний, врівноважений та оптимістичний, свіжий та зцілюючий. Він матеріальний і діє заспокійливо, але може викликати і негативні, апатичні почуття – «болото», «туга зелена».

Зелений приносить спокій і умиротворення, має снодійну дію. Цей колір комфортний для ока. Він зміцнює нервову систему, нормалізує тиск, частоту пульсу. Сприяє концентрації уваги та працездатності.

Відповідає Анахаті, яка розташована в  області серця та вілочкової залози. Це чакра, яка пов’язана з почуттям любові до Всесвіту та навколишнього світу, проявом  творчості у різних формах.

Блакитний колір

блакитний колір
блакитний колір

Блакитний колір викликає відчуття простору, прохолоди, далі та чистоти. Це колір, який символізує стихію води, повітря, неба, умиротворення, розуму та чистоти. Блакитний нейтралізує негативну енергію.

Символізує п’яту чакру, яка відповідає за спілкування та творчий розвиток. Вишуддха розташована в області горла та відповідає за комунікацію, самовираження, спілкування, виступи на публіці.

Колір морської хвилі народжується від злиття блакитного і зеленого і має розслаблюючу, заспокійливу дію.

Синій колір

синій колір
Синій колір

Магічний синій притягує, як синь небес, глибина моря чи далечінь гір. Асоціюється з вірністю, надійністю та честю. Королівський синій або індиго має особливу велич і глибину кольору. Синій символізує шосту чакру, яка відповідає за увагу та інтуїцію.

Темний синій — колір ночі, сну та магії. Синій активізує розумові процеси, розслаблює тіло та психіку. Синій можна використовувати як анальгетик. Його застостовують як лікувальний при мігрені, астмі та алергії. Споглядання синього концентрує та заспокоює, заряджає енергією.

Відповідає шостій чакрі Аджні, її ще називають третім оком. Повязана з концентрацією уваги, інтуїцією, магією.

Фіолетовий колір

фіолетовий колір
фіолетовий колір

Змішання червоного та синього.

Уособлює собою вищий розум і зв’язок із Всесвітом. Відповідає за інтуїцію та осяяння. Назва кольору французького походження походить від квітки фіалки. Є різні відтінки фіолетового — лавандовий, бузковий, баклажанний, пурпурний, сливовий.

Бузковий та лавандовий сприймаються як приємні та красиві кольори. У світло-фіолетовому є щось таємниче, містичне та романтичне. Давні називали фіолетовий кольором печалі, ностальгії.

Дизайнери радять використовувати фіолетовий обережно, так як він може навіяти тугу та сумні думки. Фіолетовий це сила та м’якість, злиття тіла та духу. Цей колір відповідає за збереження балансу, зміцнює імунітет.

Відповідає за зв’язок із Всесвітом, чакра Сахасрара, яка розташована в  тіменній зоні. Вона блокується, якщо людина концентруєтеся на матеріальному. Прокачується на просторі та на природі.

Фіолетовий керує духовним потенціалом. У надлишку зменшує здатність раціонально мислити, викликає роздратування. Чим вище рівень духовного розвитку людини, тим більше енергій в цій чакрі.

Веселка колорів

Веселка кольорів
Ось ми з вами і пробіглися різнобарвною веселкою, дізнались, як колір впливає на стан людини, трохи прокачали енергетичні центри, фокусуючи увагу на певних кольорах. Думаю, вам було цікаво стежити за тим, як змінювався ваш настрій та активність, залежно від того, з яким кольором ви взаємодіяли.

веселка
веселка

Також допомагає прокачати енергію в чакрах заняття йогою, творчістю та духовний розвиток. Кольорова терапія  використовується понад тисячу років.

Отже, підведемо підсумок того, як колір впливає на стан людини: Червоний — зігріваючий, здатний підбадьорити, структурувати думки. Лікує анемію та насичує енергією. Помаранчевий впливає на роботу нирок, сечо-статеву функцію, корисний при безплідді Жовтий – відповідає за сила та наполегливість. Зелений – символізує життя, оптимізм серця, йому притамання легка тонізуюча дія Блакитний – відповідає за розумові процеси, розслаблює тіло та психіку, зменшує запалення, заспокоює біль. Синій – відповідає за органи дихання та зору. Корисний при мігрені, опіках, заспокоює дихання. Фіолетовий —  сила тіла та духу. Корисний при внутрішніх запаленнях. Відповідає за збереження балансу та імунітет.
Будьте здорові та активні! Вносіть яскраві барви в кожний день.

Как выбрать подарок к Новому году

До Нового года две недели – самое время готовить подарки близким. Как выбрать подарок к Новому году? Помню, как я радовалась в детстве сюрпризам под елочкой. Самое яркое воспоминание – красные лаковые туфельки с тонким ремешком.  

Сейчас я понимаю, что подарки приносил не Дед Мороз, а мама с папой. Спасибо им. Но подарки от настоящего дедушки Мороза тогда казались мне какими-то особенными. В этих красных балетках я чувствовала себя не обычной девочкой 7-ми лет, а как минимум, принцессой.

Когда мы становимся взрослее, восприятие праздника уже не такое яркое. Но именно под Новый год у нас есть возможность стать добрым волшебником для своих близких.

Как выбрать подарок к Новому году, чтобы он порадовал? Учитывайте особенности характера человека, его увлечения, стиль одежды, предпочтения, хобби.

Практичному человеку не стоит дарить красивую на ваш вкус статуэтку или что-то из бижутерии. Ему больше подойдет новый гаджет или что-то из предметов домашнего обихода.
Эмоциональному человеку понравится эксклюзивный подарок в красивой упаковке, какое-то украшение или сертификат. Полет на воздушном шаре, например.


Гурман порадуется красивой посуде, элитным винам или напиткам покрепче. Женщина, которая любит ухаживать за собой, много внимания уделяет внешнему виду и фигуре, будет рада сертификату в спа-салон или абонементу в спортзал. Новая сумочка или духи — беспроигрышный вариант подарка любимой.

Если ваш близкий интроверт, и предпочитает почитать в уютной обстановке, ему подойдет теплый плед, хорошая книга или новая удочка, как вариант.

Вспомните, что обычно привлекает человека в магазинах? В какие отделы он заглядывает с интересом? Вот туда и направляйтесь в поисках подарка. Консультанты подскажут вам, как выбрать подарок к Новому году близкому человеку.


Не обязательно дарить дорогой подарок, главное, чтобы вещь приносила радость. А если вы умеете создавать подарки своими руками, это особенно оценят родители или друзья, так как эта вещь уникальна, в таком подарке есть ваша энергетика и любовь.  

Поделитесь пожалуйста, какие подарки дарили вам в детстве? Что запомнили больше всего? Что любите больше — дарить или получать подарки?   

Как после отпуска переключиться в рабочий режим

У многих после отдыха наступает период, когда кажется, что и не отдыхал. Особенно, если приходится выходить на работу как говорится, с корабля на бал. Не успели распаковать чемоданы, а уже пора на рабочее место. А там – завал, куча дел, с которыми нужно разобраться срочно. Как после отпуска плавно переключиться в рабочий режим?

Существует даже такой термин – послеотпускная депрессия. Когда человек чувствует вялость, апатию, испытывает тоску и мышечную слабость. Так случается, если на отдыхе ваш образ жизни был слишком расслаблен – например вы много лежали на пляже, мало двигались и вели размеренный образ жизни. А дома резко вернулись к своим привычным делам, которые требуют больше активности.

Или же вы отдыхали в другой стране, в другом климате и ваш организм не успел переключиться после перелета домой. Там было много солнца, а здесь прохладно и дождливо, пора доставать теплые вещи и не забывать зонтик. Тот факт, что лето закончилось, на многих людей наводит тоску, ведь лето – это время ярких впечатлений, каникул и хорошего настроения.

Как после отпуска переключиться в рабочий режим без нервов и подготовиться к выходу на работу?


Желательно запланировать свой выход на работу так, чтобы было пару дней на адаптацию и спокойное погружение в рабочий ритм. В это время полезно разобрать гардероб, пройтись по магазинам и приобрести для себя пару новых вещичек или подходящий к сезону парфюм. Порадует и симпатичная записная книжка, и какие-то приятные мелочи.

Желательно войти в привычный рабочий режим дня. Вставать пораньше, чтобы сделать зарядку и принять контрастный душ, уделить время близким, распланировать свой день и неделю.

Когда все же наступит время выхода на работу, не заваливайте себя сразу очень важными и сложными заданиями, требующими максимальной концентрации, а сначала подготовьте рабочее место, пересмотрите свой планировщик, распределите свои задачи на срочные и важные и те, что можно перепоручить или выполнить позже. В перерывах пообщайтесь с коллегами, расскажите о своем отпуске и поделитесь эмоциями.

Пройдитесь пешком с работы или прогуляйтесь вечером в парке. Планируйте выходные не как время для генеральной уборки, а как возможность продлить отпуск, насладиться последними теплыми деньками.

Конечно, если вы любите свою работу, то и стресса, связанного с возвращением в рабочий ритм, быть не должно. А если сама мысль о том, что опять придётся идти на работу как на каторгу, постоянно портит вам настроение, пора серьезно задуматься о смене работы или специализации. И не откладывать этот вопрос до следующего отпуска, списывая плохое настроение и раздражительность на послеотпускную депрессию.

Как снизить тревожность

как снизить тревожность
как снизить тревожность


В последнее время увеличилось количество запросов, связанных с ощущением тревожности, беспокойства. Многие задаются вопросом: «как не поддаваться панике и снизить тревожность?», волнуются за здоровье своих близких. Людей угнетает ощущение несвободы, появился страх будущего, связанный с нестабильностью и неуверенностью в завтрашнем дне.

У многих людей появился страх заразиться опасным вирусом. Связано это в первую очередь с чувством небезопасности, незащищенности из-за ситуации во всем мире.

Также людей беспокоит будущее и то, смогут ли они справиться с кризисом и жить нормально в новых условиях, когда все меняется и становится сложно что-то прогнозировать.

Снизить уровень тревожности многим помогает четкий план действий на случай если вы все-таки заболели. Кто из близких сможет вам помочь, принести продукты или выгулять собаку? Куда звонить, что взять с собой, если вдруг вам предстоит госпитализация? Кому поручить важные дела? Как организовать режим самоизоляции, который прийдется выдержать до выздоровления? Ответы на эти вопросы помогут вам не переживать постоянно, уровень тревожности снизится.

Полезные рекомендации тем, у кого состояние тревожности повысилось, появились такие симптомы как учащенное сердцебиение, холод в конечностях, ощущение нехватки воздуха, страх заразиться, что с вами может произойти что-то нехорошее.

Как снизить тревожность? Когда накатывает тревога, первое, что необходимо сделать – это восстановить дыхание.  Глубокий медленный вдох, такой же медленный выдох и так повторить раз 10. Постарайтесь максимально расслабить тело, принять удобное положение и прикрыть глаза. Когда мозг насытится кислородом – он даст команду телу, что все в порядке. И все системы организма будут работать слаженно.

Медленно выпейте стакан воды. Это отвлечет и успокоит, даст клеткам живительную влагу и кислород.

Хорошо научиться переключаться. Чувствуете, что накатывает тревога, посмотрите в окно, пересчитайте машины на парковке или рассмотрите деревья, отмечая то, какой цвет листьев, как расположены ветки. Ваша задача переключиться с эмоционального мышления на логическое. Хорошо иметь под руками кубик-рубика или занять свой ум решением кроссворда.

Чтобы научить тело расслабляться и быть сбалансированным, практикуйте йогу, слушайте медитации и выполняйте все, что вам поможет расслабиться. Теплая ванна с солью или аромамаслами, приятная музыка, свечи, успокаивающие чаи, прогулки перед сном, проветривание и свежий воздух помогут снизить уровень тревожности и почувствовать себя лучше.

Ограничьте просмотр новостей и передач, которые вызывают негативные эмоции такие, как страх, тревога, ужас или отвращение. Перед тем, как ложиться спать, не листайте ленту новостей и не заходите в соцсети.

Помните рекомендацию проф. Преображенского из фильма «Собачье сердце» как снизить тревожность: «Не читайте до обеда советских газет! Пациенты, не читающие газет, чувствуют себя превосходно. Те же, которых я специально заставлял читать «Правду», теряли в весе. … Мало этого. Пониженные коленные рефлексы, скверный аппетит, угнетённое состояние духа.» Сейчас мы почти не читаем газет, но зависаем в сетях и слушаем непрерывный поток «только страшных новостей».


Быстрое мелькание картинок и обилие разной информации может привести к повышению уровня тревожности. Вам будет сложно расслабиться и заснуть. Лучше почитать книгу или послушать спокойную музыку на ночь.

Постарайтесь наполнить себя тем, что вас вдохновляет, расслабляет, радует. Начните регулярно заниматься спортом. Делайте хотя бы небольшую зарядку утром и гуляйте не менее часа в день. Это насытит организм кислородом и поднимет уровень гормонов, которые влияют на настроение и самочувствие. Помните, что у людей, которые тяжело работают физически на свежем воздухе, практически не бывает депрессий и панических атак.

Найдите для себя занятие по душе, которое поможет вам отвлечься от тревожных мыслей и получить удовольствие. Разведение цветов, создание коллажей, фильмов, роликов, изучение нового языка, уход за домашним питомцем или создание оригами. Займитесь творчеством или запишитесь на мастер-класс по живописи. Любое занятие, не связанное с вашей основной деятельностью, поможет замедлиться, расслабиться и снять напряжение, перейти в состояние медитации и потока.

как снизить тревожность
как снизить тревожность


Постарайтесь оградить себя от стрессов. Если ваши стрессы связаны с работой, обязательно делайте перерывы, давайте себе отдых и постарайтесь найти дополнительный источник дохода. Важно создать финансовую подушку безопасности, чтобы спокойно подыскать более подходящую работу или перейти в другой отдел, где адекватный начальник или менее напряженные отношения.

Если вы нервничаете дома или у вас сложные отношения с близкими, запишитесь на консультацию к психологу, разберитесь, что не так, и каким образом можно снизить градус напряженности в семье, как снизить тревожность?

Постарайтесь мыслить позитивно. Проговаривайте себе такие фразы «я здоров и полон сил», «у меня все получится», «все мои проекты успешны», «я всегда заработаю на кусок хлеба с маслом», «я чувствую себя замечательно», «я самая обаятельная и привлекательная». Такие аффирмации настраивают на успех и веру в себя. А вера в свои силы способна творить чудеса.

Мечтайте и стройте планы. Даже если пока ваши планы не могут осуществиться, позвольте себе мечтать. Мысленно проживайте состояние, когда ваша мечта осуществилась. Идите к своей мечте маленькими шагами. Начните действовать. Задавайте себе вопрос: «Что я могу сделать прямо сейчас для осуществления своей мечты?» Начните с самых простых действий. Например, купите новый блокнот и пропишите в него то, чего вы хотите добиться. Каждый день записывайте что вы сделали сегодня, чтобы приблизиться к своей цели.

Благодарите. Искренне радуйтесь каждому новому дню. Солнцу, цветам, детям, людям, которые рядом с вами, погоде и смене времен года. Каждый день начинайте с приветствия солнцу и завершайте благодарностью за то, что этот день был в вашей жизни. С надеждой смотрите в будущее и верьте в то, что вы справитесь со всеми вызовами, которые стоят перед вами.

Если самому справиться с тревожностью сложно, приглашаю на консультации очно и он-лайн.

Если вам нужна консультация психолога online, свяжитесь со мной по телефону: +380504340345 — Viber, WhatsApp, Telegram,
через Skype: sivolga_skype, напишите в личку: Facebook: ArtSivakOlga, Instagram: olyasivak_psiholog,
Или отправьте письмо на почту: sivakolga@gmail.com

Ваш психолог Сивак Ольга.

Как не поддаваться панике в ситуации угрозы заражения

Как не поддаваться панике

Новая масштабная эпидемия — напоминание каждому из нас о ценности здоровья и жизни. Тревожные новости о новых жертвах коронавируса сеют панику и включают нас в режим ожидания катастрофы. Оказывается неудовлетворённой одна из базовых потребностей – потребность в безопасности.  Как не поддаваться панике в такой ситуации?

Согласно пирамиде потребностей человека, которую предложил Абрахаму Маслоу, существует семь основных уровней потребностей. Если не удовлетворены нижние уровни, человеку сложно перейти к более высоким. Хотя исключения бывают.

Итак, самая низшая ступень-потребность – это удовлетворение чувства голода, жажды, удовлетворение сексуальных потребностей, сна и элементарных бытовых условий.

Когда безопасность под угрозой, забываешь о простых вещах. В условиях карантина окружайте себя вещами, которые вам приятны, уделяйте внимание близким и укрепляйте иммунитет. Меньше стрессов, конфликтов и ссор – и ваш иммунитет устоит даже перед новым вирусом с короной.

Медитации, физическая нагрузка, йога помогут организму в условиях стресса укрепить иммунитет лучше любых препаратов.
Сейчас особенно важно наладить питьевой режим. Так как именно увлажненная слизистая может реально снизить шанс подхватить опасный вирус. Полноценный сон, сбалансированный режим дня и здоровая еда –  то, на что сейчас важно обратить внимание. Не забывайте, что лёгким полезны жиры и включайте их тоже в свой рацион.

Следующая ступень – это потребность в безопасности, в пространстве, где вы чувствуете себя защищенным. Сейчас эта самая потребность оказалась не удовлетворенной – слишком велика опасность заразиться опасным вирусом, который распространяется стремительно и приносит все новые жертвы.

Состояния неизвестности, неопределенности и нелогичности – сами по себе являются разрушительными, а когда к ним добавляется страх за здоровье и жизнь своих близких, сложно говорить о безопасности.

Как не поддаваться панике

Новый коронавирус стремительно распространяется по планете, к тому же имеет свойства мутировать и менять свою формулу. Как не поддаваться панике? Стресс и паника имеет свойство усиливать состояние страха и отключает логику. Важно понимать, как минимизировать риски заразиться, выполнять простые правила: регулярно проветривать помещение, тщательно мыть руки, носить маску и избегать людных мест. И верить в то, что ничего плохого не произойдет. Даже если вы подхватите коварный вирус, то переболеете в легкой форме, как обычное ОРВИ.

Потребность в уважении, признании, достижении успеха. Когда удовлетворены нижние ступени, человек стремится к достижениям. Но коварному вирусу нет дела до ваших успехов. Он поражает и высоких чиновников, и простых работяг. Сегодня важно не забывать, что мы люди и не превращаться в диких озлобленных особей, готовых закидать камнями людей, которым особенно важна поддержка. Сейчас каждый решает, как защитить себя и свою семью от опасности заражения.  Уверенность в том, что тебя любят, тебе помогут, примут даже больного, поддержат и окажут помочь очень важна. 

Далее следует потребность в принадлежности и любви.
Самое время вспомнить о семейных ценностях и взаимопомощи: позаботиться о родителях, чтобы они лишний раз не выходили из дома, поиграть с детьми, которым скучно без друзей и занятий в школе, пересмотреть свой досуг в условиях карантина. Если у вас есть любимый человек, которому вы еще не признались в своих чувствах, самое время сделать это. Если в вашей паре кризис, подумайте о консультации психолога.

Поддерживайте друг друга

Поддерживайте друг друга. Не давайте друг другу киснуть. Если чувствуете, что вам плохо, тяжело, тревожно «попроситесь на ручки». Обратитесь к вашему близкому человеку с просьбой – пожалей меня, обними меня, поговори со мной. Если чувствуете, что такая поддержка нужна вашему сыну или дочке, маме или мужу, дайте частичку этого тепла близкому человеку. Будьте чуткими, не перекормите, если не просят.

Очень важно давать пространство своим близким членам семьи. Не все выдерживают слишком плотного общения и невозможность вести привычный образ жизни. Может накопиться раздражение, желание уйти от всех домочадцев или закрыться в своей комнате. Это нормально. Важно, чтобы каждый член семьи имел время и пространство, в котором он может побыть наедине, просто почитать или помедитировать, полистать Fb или порисовать.

Людям, которые любят общение, не мыслят себя без работы, которым важно быть в центре событий, особенно сложно сейчас. Они могут остро реагировать на ограничения, связанные с карантином. Экстравертам важно не ограничивать общение с друзьями и коллегами, а постараться найти новые форматы – видеочаты, конференции, скайп-встречи.

В условиях карантина особенно ценно чувствовать принадлежность к своему кругу коллег, знакомых. Как не поддаваться панике? Общение он-лайн дает возможность ощутить собственную нужность и востребованность и еще это отвлекает от постоянного инфопотока с тревожными новостями.

Дальше идет потребность в знаниях, развитии и исследовании. Чтобы снять панику, изучите статистику, знайте врага в лицо – прочтите еще раз правила, которые помогут снизить шансы заразиться. Выполняйте их. Тот, кто вооружен знаниями, тот защищен. Ну и, конечно, продолжайте развиваться в тех направлениях, которые вам интересны. Изучайте, познавайте и исследуйте. Просторы интернета, различных он-лайн курсов и площадок в помощь.

Следующая степень пирамиды – это потребность в красоте, порядке и гармонии. Окружайте себя красивыми вещами, держите свой дом в порядке, делайте свою жизнь гармоничной и наполненной. Карантин – это возможность освободиться от ненужных вещей, выбросить хлам и пылесборники, навести порядок в квартире и оставить то, что действительно нужно или приносит удовольствие, эстетику.

Как не поддаваться панике? Смотрите красивые фильмы, интересные сериалы, наслаждайтесь классической музыкой и возможностями виртуальных экскурсий по мировым музеям пока поездки и живые экскурсии под запретом. Создавайте красоту своими руками – мастерите, вышивайте, рисуйте, плетите, лепите, пробуйте.

Самая высшая ступень пирамиды – это потребность в самоактуализации, реализации своих целей, способностей и развитии личности. Кризис — это замечательная возможность возможность пересмотреть свои жизненные цели и отказаться от ложных устремлений. Понять, что действительно важно. Во время карантина как раз хорошо вспомнить о своих увлечениях, узнать что-что новое, пройти он-лайн обучение, раскрыть свой творческий потенциал, попробовать сделать то, что давно хотели. Замечательно, что не все вирусы передаются через интернет (а только компьютерные), и мы с вами можем общаться и находить новые для себя возможности. 

Давайте не забывать, что мы люди – существа разумные и можем даже в условиях опасности выбирать жить интересно и по-человечески без паники и агрессии.